Ανακοινώσεις

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΦΟΠΛΙΣΤΩΝ ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΕ ΤΟΜΕΙΣ ΣΧΕΤΙΖΟΜΕΝΟΥΣ ΜΕ ΤΗ ΝΑΥΤΙΛΙΑ (31.1.2018)

Δείτε  εδώ  το δελτίου τύπου της Ένωσης Ελλήνων Εφοπλιστών (ΕΕΕ) σχετικά με 4 προγράμματα υποτροφιών για πραγματοποίηση μεταπτυχιακών σπουδών (προδιδακτορικών) σε τομείς σχετιζόμενους με τη ναυτιλία, σε πανεπιστήμια κρατών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Οι υποτροφίες αφορούν σε αποφοίτους ΑΕΙ και ΤΕΙ ηλικίας έως 26 ετών.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΕΚΕΦΕ "ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ"

Δείτε  εδώ  το δελτίο τύπου του Εθνικού Κέντρου Έρευνας Φυσικών Επιστημών "Δημόκριτος" σχετικά με τη χορήγηση 9 υποτροφιών για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής σε συγκεκριμένα πανεπιστήμια των ΗΠΑ και Καναδά, στο πλαίσιο του προγράμματος εκπαιδευτικής και ερευνητικής συνεργασίας του Κέντρου με τα εν λόγω Πανεπιστήμια.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΙΣΡΑΗΛ: ΣΠΟΥΔΕΣ, ΕΡΕΥΝΑ, ΓΛΩΣΣΑ (15.12.2017)

Σύμφωνα με το έγγραφο 203655/Ζ1/22.11.2017 του ΥΠΠΕΘ, η κυβέρνηση του Ισραήλ, στο πλαίσιο μορφωτικής συμφωνίας, πρόκειται να χορηγήσει για το ακαδημαϊκό έτος 2018-19 υποτροφίες για α) την πραγματοποίηση σπουδών (μεταπτυχιακές σπουδές, εκπόνηση διδακτορικής διατριβής) ή έρευνας, διάρκειας ενός ακαδημαϊκού έτου

ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ ΓΙΑ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΟ PROJECT ΣΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ/ΤΕΧΝΕΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ -FONDATION MARC DE MONTALEMBERT (15.11.2017)

Το Ίδρυμα MARC DE MONTALEBERT ανακοίνωσε πρόγραμμα οικονομικής ενίσχυσης ύψους 7000 € σε νέους έως 28 ετών, καταγόμενους από χώρα της Μεσογείου, για την εκπόνηση ερευνητικού έργου (project) το οποίο θα συμβάλλει στη γνωριμία με τον Πολιτισμό ή τις Τέχνες του Μεσογειακού κόσμου.

Το project πρέπει να εκπονηθεί σε μία ή περιρσσότερες Μεσογειακές χώρες, εκτός της χώρας καταγωγής του/της υποψηφίου. Ο/Η υπότροφος μπορεί να διαμείνει εφόσον το επιθυμεί στην έδρα του Ινστιτούτου στη Ρόδο.

ΒΡΑΒΕΙΑ ΕΣΤΙΑΣ ΝΑΥΤΙΚΩΝ, ΑΚ. ΕΤΟΥΣ 2016-17

Δείτε  εδώ την από 28.9.17 επιστολή της ΕΣΤΙΑΣ ΝΑΥΤΙΚΩΝ σχετικά με τη χορήγηση χρηματικών βραβείων, σε παιδιά εν ενεργεία και συνταξιούχων ναυτικών, που φοίτησαν σε ΑΕΙ της Ελλάδας, το ακαδημαϊκό έτος 2016-17

Μετεγγραφές Ακαδημαϊκού Έτους 2017‐2018

Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώθηκε ότι oι ηλεκτρονικές αιτήσεις μετεγγραφής  θα υποβάλλονται από την Πέμπτη 5 Οκτωβρίου 2017 έως και
την Παρασκευή 13 Οκτωβρίου 2017,
μέσω της ιστοσελίδας του, στην ειδική εφαρμογή μετεγγραφών.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΩΝ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΓΕΛ, ΑΚ. ΕΤΟΥΣ 2017-18

Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώθηκε ότι οι εγγραφές των εισαγομένων στις Σχολές, τα Τμήματα και τις Εισαγωγικές Κατευθύνσεις της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 12 του Ν. 4468/2017 (ΦΕΚ 61 Α΄), οι οποίοι/-ες συμμετείχαν στις επαναληπτικές πανελλαδικές εξετάσεις των ΓΕΛ έτους 2017 με το σύστημα εισαγωγής του Ν.4186/2013 (ΦΕΚ 193Α΄), όπως τροποποιήθηκε και ισχύει, θα γίνουν από 5 μέχρι και 10 Οκτωβρίου 2017.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ ΤΩΝ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΩΝ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΜΕ ΣΟΒΑΡΕΣ ΠΑΘΗΣΕΙΣ, ΑΚ. ΕΤΟΥΣ 2017-18

Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώθηκε ότι οι εγγραφές των παραπάνω επιτυχόντων στις Σχολές, τα Τμήματα και τις Εισαγωγικές Κατευθύνσεις της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης θα γίνουν από 5 μέχρι και 12 Οκτωβρίου 2017.

Για την εγγραφή τους, οι παραπάνω εισαγόμενοι/-ες στις Σχολές, τα Τμήματα και τις Εισαγωγικές Κατευθύνσεις του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, για το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018, καλούνται, μέσα σε αυτή την προθεσμία, να:

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΤΩΝ ΤΕΚΝΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ, ΤΩΝ ΤΕΚΝΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΞΕΝΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ, ΑΚ. ΕΤΟΥΣ 2017-18

Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώθηκε ότι οι εγγραφές των παραπάνω κατηγοριών επιτυχόντων στις Σχολές, τα Τμήματα και τις Εισαγωγικές Κατευθύνσεις της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης θα γίνουν από 4 μέχρι και 13 Οκτωβρίου 2017.

Για την εγγραφή τους, οι παραπάνω εισαγόμενοι/ες στις Σχολές, τα Τμήματα και τις Εισαγωγικές Κατευθύνσεις του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, για το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018, καλούνται, μέσα σε αυτή την προθεσμία, να:

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΘΕΣΕΩΝ Υ.Δ. ΣΤΗΝ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΚΗ ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΤΗΣ ΛΩΖΑΝΗΣ (EFPL) ΜΕ ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ Marie Skłodowska-Curie

Δείτε  εδώ  την ανακοίνωση της Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL) σχετικά με την προκήρυξη 18 θέσεων Υ.Δ., με υποτροφία αριστείας χρηματοδοτούμενη από το πρόγραμμα  Marie Skłodowska-Curie, σε οποιοδήποτε από τα 19 προσφερόμενα προγράμματα διδακτορικών σπουδών της Σχολής.

Σελίδες