Ανακοινώσεις

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΤΕΧΝΩΝ ΑΠΘ 2020

Δείτε εδώ την προκήρυξη εισιτηρίων εξετάσεων για την εισαγωγή στο Τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών, της Σχολής Καλών Τεχνών του ΑΠΘ, το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021.

THE ALFRED LANDECKER DEMOCRACY FELLOWSHIP

Δείτε εδώ την ανακοίνωση της ΜΚΟ Humanity in Action, η οποία, με την υποστήριξη του Ιδρύματος Alfred Landecker, καλεί 30 νέους και νέες από την Ευρώπη, το Ηνωμένο Βασίλειο και τις ΗΠΑ, ηλικίας έως 40 ετών, να εργαστούν για ένα χρόνο (25 Οκτωβρίου 2020 - 24 Οκτωβρίου 2021) για τη δημιουργία προγραμμάτων που ενισχύουν την κοινωνική συνοχή στο πλαίσιο της επίδρασης του COVID-19 στο δημοκρ

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΩΝ & ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ SUMBAWA ΤΗΣ ΙΝΔΟΝΗΣΙΑΣ (27.7.2020)

Η Πρεσβεία της Δημοκρατίας της Ινδονησίας στην Αθήνα πληροφορεί τυχόν ενδιαφερόμενους και ενδιαφερόμενες σχετικά με το Global Ambassador πρόγραμμα υποτροφιών για αλλοδαπούς/-ές υποψήφιους/-ες του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Sumbawa (UTS-GAS), που αφορούν σε:

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ METAΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Β' & Γ΄ΚΥΚΛΟΥ, ΑΚ. ΕΤΟΥΣ 2017-18 (20/7 έως 19/10 2020)

Δείτε  εδώ την προκήρυξη επιλογής υποτρόφων, χωρίς  διαγωνισμό, για μεταπτυχιακές σπουδές (δευτέρου και τρίτου κύκλου),  ακ. έτους 2017-18, σε πανεπιστήμια του εσωτερικού, από τα έσοδα του κληροδοτήματος ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΚΡΗΤΣΚΗ.

ΑΜΟΙΒΟΜΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΔΙΔΑΚΤΟΡΩΝ ΣΤΟ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ (31.7.2020)

Δείτε εδώ την προκήρυξη του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, σχετικά με  2 θέσεις  πλήρους απασχόλησης, για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής, διάρκειας 39,5 μηνών, αρχής γενομένης από 15 Σεπτεμβρίου 2020, στο πλαίσιο του προγράμματος "Mnemosyne" (EU H2020 ERA Chair ‘Mnemosyne Project’ (ημερομηνία δημοσίευσης: 15/6).

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ CANON ΓΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΣΤΗΝ ΙΑΠΩΝΙΑ

Δείτε εδώ την ανακοίνωση του Ιδρύματος Canon σχετικά με το ετήσιο πρόγραμμα υποτροφιών έρευνας για πολίτες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, με στόχο τη διεξαγωγή έρευνας σε Ιδρυμα υποδοχής στην Ιαπωνία.

Οι υποψήφιοι/-ες πρέπει να είναι κάτοχοι τουλάχιστον Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης ή Διδακτορικού Διπλώματος, εντός -κατά προτεραιότητα- της τελευταίας δεκαετίας από την υποβολή της αίτησης υποτροφίας.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ALZAHRA (ΤΕΧΕΡΑΝΗ, ΙΡΑΝ) ΓΙΑ ΣΠΟΥΔΕΣ Α΄, Β΄& Γ΄ΚΥΚΛΟΥ ΣΠΟΥΔΩΝ

Σύμφωνα με το έγγραφο 86305/Z1/6-7-2020 του ΥΠΑΙΘ και το Φ.3226.43/ΑΣ305/30007/25-6-20 έγγραφο της Δ/νσης Μορφωτικών & Πολιτιστικών Υποθέσεων του ΥΠΕΞ, με το οποίο διαβιβάζονται οι από 22-6-2020 ρηματικές διακοινώσεις της Πρεσβείας του Ιράν στην Αθήνα, το

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΩΝ & ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ MUHAMMADIYAH ΤΗΣ ΙΝΔΟΝΗΣΙΑΣ (15.7.2020)

Η Πρεσβεία της Δημοκρατίας της Ινδονησίας στην Αθήνα πληροφορεί τυχόν ενδιαφερόμενους και ενδιαφερόμενες σχετικά με το πρόγραμμα υποτροφιών για αλλοδαπούς/-ές υποψήφιους/-ες του Πανεπιστημίου Muhammadiyah της Yogyakarta, που αφορούν σε:

- πρόγραμμα προπτυχιακών σπουδών διάρκειας 4 ετών

- πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών διάρκειας 2 ετών

- εκπόνηση διδακτορικής διατριβής, διάρκειας 4 ετών

Προκήρυξη Ειδικών Εξετάσεων για την «Εισαγωγική Κατεύθυνση Μουσουλμανικών Σπουδών» του Τμήματος Θεολογίας, ακαδημαϊκού έτους 2020-2021

Δείτε εδώ την προκήρυξη των Ειδικών Εξετάσεων, ακαδημαϊκού έτους 2020-2021, για την εισα-γωγή δεκαπέντε (15) σπουδαστών στην «Εισαγωγική Κατεύθυνση Μουσουλμανικών Σπουδών» του Τμήματος Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ, καθ’ υπέρβαση του αριθμού εισακτέων με τις διαδικασίες των πανελλαδικών εξετάσεων.

Σελίδες