ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ ΕΚΜΑΘΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΡΑΒΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ (30.5.2017)

Σύμφωνα με το 46906/Ζ1/20.3.17 έγγραφο του ΥΠΠΕΘ, η Αραβική Δημοκρατία της Αιγύπτου θα χορηγήσει 2 υποτροφίες εκμάθησης της αραβικής γλώσσας σε αλλοδαπούς υπηκόους.

Σπουδές στην Κύπρο

Tην Παρασκευή 10  Μαρτίου 2017 και ώρα 18.00 θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση παρουσίασης των εκπαιδευτικών προγραμμάτων των Κυπριακών Πανεπιστημίων, σε αίθουσα του «Εμπορικού και Βιομηχανικού Επιμελητηρίου Θεσσαλονίκης» Τσιμισκή 29, Θεσσαλονίκη

Αναλυτικές πληροφορίες στο συνημμένο αρχείο.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΕ ΔΙΕΘΝΗ ΘΕΡΙΝΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΓΡΑΦΗΣ

Δείτε  εδώ την ανακοίνωση του Βρετανικού Συμβουλίου σχετικά με τη δυνατότητα χορήγησης μίας (1) πλήρους υποτροφίας, με σκοπό τη συμμετοχή στην 5η Διεθνή Θερινή Ακαδημία Δημιουργικής Γραφής που διοργανώνει το Πανεπιστήμιο Kingston σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΝΤΑΠΟΔΟΤΙΚΩΝ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΕΤΟΣ 2016-2017

H  Σύγκλητος στη συνεδρίαση με αρ. 2939/23.2.2017 ενέκρινε τα ονόματα των τακτικών και αναπληρωματικών ανταποδοτικών υποτρόφων για το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017. (βλ. παρακάτω σχετικούς πίνακες).

ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ 6ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΥΜΠΟΣΙΟ "ΑΘΛΗΣΗ, ΚΟΙΝΩΝΙΑ, ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ" ΤΗΣ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ

Δείτε  εδώ την ανακοίνωση του Κέντρου Ελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Harvard στην Ελλάδα (Ναύπλιο) σχετικά με δωρεάν συμμετοχή στο 6ο Διεθνές Συμπόσιο "Άθληση, Κοινωνία και Πολιτισμός" που διοργανώνεται σε συνεργασία με την Διεθνή Ολυμπιακή Ακαδημία. Το φετινό συμπόσιο, με θέμα "Μετά τον Αγώνα: Ολυμπιακή Μνήμη στον Αρχαίο και Σύγχρονο Αθλητισμό", θα διεξαχθεί 9 με 13 Ιουλίου 2017.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ 2ου & 3ου ΚΥΚΛΟΥ ΣΤΙΣ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΕΣ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΈΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ (30.4.2017)

Το Ιδρυμα Σύλβια Ιωάννου ανακοίνωσε το πρόγραμμα υποτροφιών ακαδημαϊκού έτους 2017-18 για την πραγματοποίηση μεταπτυχιακών σπουδών 2ου (Master) και 3ου (PhD) κύκλου, στους τομείς των Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών (π.χ. Ιστορία, Γεωγραφία, Πολιτισμός) και συγκεκριμένα σε θέματα που σχετίζονται με τη νήσο Κύπρο.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ (9.5.2017)

Δείτε εδώ την ανακοίνωση της Γαλλικής Πρεσβείας/Γαλλικού Ινστιτούτου σχετικά με πρόγραμμα υποτροφιών της Γαλλικής κυβέρνησης προς Έλληνες και Ελληνίδες με σκοπό την πραγματοποίηση μεταπτυχιακών σπουδών (Master 2) στη Γαλλία.

Η ανακοίνωση αφορά σε δύο προγράμματα υποτροφιών και συγκεκριμένα:

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ, ΑΚΑΔ. ΕΤΟΥΣ 2016-17 (έως 5.5.2017)

Δείτε  εδώ το έγγραφο 32006/Ζ1/24.2.2017 του ΥΠΠΕΘ σχετικά με την προκήρυξη διαγωνισμού (27.5.2017, Αθήνα) για την ανάδειξη υποτρόφων από τα έσοδα των κληροδοτημάτων της αμέσου διαχείρισης του Υπουργείου Οικονομικών και συγκεκριμένα των:

ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ ΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΑΛΛΑΓΗΣ ΔΙΔΑΚΤΡΩΝ - ΜΒΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΚΥΠΡΟΥ

Σύμφωνα προς το έγγραφο 31161/Ζ1/24.2.2017 του ΥΠΠΕΘ, το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στη Διοίκηση Επιχειρήσεων (MBA) του Πανεπιστημίου Κύπρου χορηγεί υποτροφίες σε Έλληνες υπηκόους.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΜΕΤΑ-ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ / SEJOURS SCIENTIFIQUES DE HAUT NIVEAU 2017 (διαρκές)

Δείτε εδώ την ανακοίνωση της Γαλλικής Πρεσβείας στην Ελλάδα σχετικά με πρόγραμμα υποτροφιών μεταδιδακτορικής έρευνας, διάρκειας 1-4 μηνών, για όλο το τρέχον έτος 2017.

Η πρόσκληση απευθύνεται σε νέους Έλληνες και νέες Ελληνίδες επιστήμονες με ερευνητικές προοπτικές στους τομείς προτεραιότητας της Στρατηγικής Εταιρικής Σχέσης Ελλάδας-Γαλλίας και συγκεκριμένα στις/στα:

Σελίδες