ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ ΑΠΘ ΓΙΑ ΘΕΡΙΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΡΟΥΜΑΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ & ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

Στο πλαίσιο της Συμφωνίας Επιστημονικής Συνεργασίας του Α.Π.Θ. με το “Al. I. Cuza” University of Iasi της Ρουμανίας, δίνεται η δυνατότητα χορήγησης μιας (1) υποτροφίας, σε προπτυχιακές/κούς ή μεταπτυχιακές/κούς φοιτήτριες/φοιτητές των Τμημάτων: Θεολογίας, Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας, Φιλολογίας, Ιστορίας και Αρχαιολογίας, Φυσικής, Χημείας, Γεωλογίας, Γεωπονίας,         Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχ/κών Η/Υ, για την παρακολούθηση θερινών μαθημάτων Ρουμανικής γλώσσας και πολιτισμού από τις 29 Ιουνίου έως και τις 21 Ιουλίου 2017.

MARIE SKLODWSKA-CURIE POSTDOCTORAL FELLOWSHIPS - UNIVERSIDAD DE JAEN (ΙΣΠΑΝΙΑ)

Δείτε εδώ την πρόσκληση του Πανεπιστημίου Jaen της Ισπανίας (Ανδαλουσία) για την εκδήλωση ενδιαφέροντος συνεργασίας διδακτόρων/έμπειρων ερευνητών με ένα από τα τρέχοντα ερευνητικά προγράμματα του Πανεπιστημίου στους τομείς: Χημείας, Περιβαλλοντικών Επιστημών & Γεωλογίας, Πληροφορικής Επιστήμης & Μηχανικής, Επιστημών Υγείας, Φυσικής, Κοινωνικών & Ανθρωπιστικών Επιστημών.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΙΤΑΛΙΑΣ: ΕΚΠΟΝΗΣΗ Δ.Δ., ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ, ΕΡΕΥΝΑ, ΓΛΩΣΣΑ (10.5.2017)

Σύμφωνα με το έγγραφο 55958/Ζ1/31.3.17 του ΥΠΠΕΘ, το Υπουργείο Εξωτερικών και Διεθνούς Συνεργασίας (MAECI) της Ιταλίας θα χορηγήσει για το ακαδημαϊκό έτος 2017-18 υποτροφίες σε αλλοδαπούς για

(αφορά μόνο υποψήφιους/-ες από χώρες της Ε.Ε.)

TECHNISCHE UNIVERSITAT BERLIN SUMMER SCHOOL SCHOLARSHIPS

Δείτε εδώ  τον 3ο κύκλο θεματικών σεμιναρίων της Θερινής Ακαδημίας που διοργανώνει το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο του Βερολίνου, από 24 Ιουλίου έως 17 Αυγούστου 2017, διάρκειας 4 εβδομάδων, με γλώσσα εργασίας την αγγλική (Β2 επίπεδο).

Για όλες τις θεματικές του κύκλου αυτού, προσφέρεται ένανς αριθμός υποτροφιών οι οποίες χορηγούν

BAUHAUS SUMMER SCHOOL SCHOLARSHIPS

Δείτε εδώ τους κύκλους μαθημάτων στους τομείς: Αρχιτεκτονική/Πολεοδομία, Τέχνη/Σχέδιο, Μηχανική/Περιβάλλον,  της Θερινής Ακαδημίας Bauhaus που διοργανώνει το Πανεπιστήμιο της Βαϊμάρης το καλοκαίρι του 2017 (σε διαφορετικές ημερομηνίες εντός μηνός Αυγούστου), με γλώσσα εργασίας την αγγλική.

Το Πανεπιστήμιο προσφέρει έναν αριθμό υποτροφιών οι οποίες καλύπτουν

ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ ΕΚΜΑΘΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΡΑΒΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ (30.5.2017)

Σύμφωνα με το 46906/Ζ1/20.3.17 έγγραφο του ΥΠΠΕΘ, η Αραβική Δημοκρατία της Αιγύπτου θα χορηγήσει 2 υποτροφίες εκμάθησης της αραβικής γλώσσας σε αλλοδαπούς υπηκόους.

Σπουδές στην Κύπρο

Tην Παρασκευή 10  Μαρτίου 2017 και ώρα 18.00 θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση παρουσίασης των εκπαιδευτικών προγραμμάτων των Κυπριακών Πανεπιστημίων, σε αίθουσα του «Εμπορικού και Βιομηχανικού Επιμελητηρίου Θεσσαλονίκης» Τσιμισκή 29, Θεσσαλονίκη

Αναλυτικές πληροφορίες στο συνημμένο αρχείο.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΕ ΔΙΕΘΝΗ ΘΕΡΙΝΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΓΡΑΦΗΣ

Δείτε  εδώ την ανακοίνωση του Βρετανικού Συμβουλίου σχετικά με τη δυνατότητα χορήγησης μίας (1) πλήρους υποτροφίας, με σκοπό τη συμμετοχή στην 5η Διεθνή Θερινή Ακαδημία Δημιουργικής Γραφής που διοργανώνει το Πανεπιστήμιο Kingston σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΝΤΑΠΟΔΟΤΙΚΩΝ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΕΤΟΣ 2016-2017

H  Σύγκλητος στη συνεδρίαση με αρ. 2939/23.2.2017 ενέκρινε τα ονόματα των τακτικών και αναπληρωματικών ανταποδοτικών υποτρόφων για το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017. (βλ. παρακάτω σχετικούς πίνακες).

Σελίδες