Ανακοινώσεις

ΘΕΡΙΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ "ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ" (Nuoro, 23-28 Ιουλίου 2018)

Το Τμήμα Νομικής του Πανεπιστημίου του Σάσαρι, σε συνεργασία με το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης, διοργανώνει θερινό σχολείο με τίτλο "Το μέλλον των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στην Ευρώπη", από 23 έως 28 Ιουλίου 2018 στο Nuoro της Σαρδηνίας.

Το σχολείο περιλαμβάνει διαλέξεις, εργαστήρια και μελέτη περιπτώσεων από ακαδημαϊκούς, δικηγόρους και εκπροσώπους ευρωπαϊκών θεσμών στον τομέα των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, ημερήσια επίσκεψη σε κέντρο υποδοχής μεταναστών στο Sarule και γνωριμία με τοποθεσίες ενδιαφέροντος της Σαρδηνίας.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΑΡΑΒΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ (30.5.2018)

Σύμφωνα με το 77143/Ζ1/14.5.18 έγγραφο του ΥΠΠΕΘ, η Αραβική Δημοκρατία της Αιγύπτου θα χορηγήσει 2 υποτροφίες εκμάθησης της αραβικής γλώσσας σε αλλοδαπούς υπηκόους.

ΔΩΡΕΑΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΓΡΑΦΗΣ ΜΕ ΘΕΜΑ "ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ" (16.9.2018)

Το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Harvard στην Ελλάδα (Ναύπλιο) απευθύνει πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος σε νέους συγγραφείς που δοκιμάζονται ή προτίθενται να δοκιμαστούν στη θεατρική γραφή και επιθυμούν να αποκτήσουν ή να διευρύνουν τις γνώσεις τους και να βελτιώσουν την τεχνική τους, για συμμετοχή στο Εργαστήριο Θεατρικής Γραφής που διοργανώνει in situ, χωρίς καμία χρηματική επιβάρυνση, με το θεατρικό συγγραφέα Ανδρέα Φλουράκη, σε δύο Σαββατοκύριακα: 13 - 14 Οκτωβρίου και 22 – 23 Δεκεμβρίου 2018.

Υποβολή ηλεκτρονικών αιτήσεων για το φοιτητικό στεγαστικό επίδομα του ακαδημαϊκού έτους 2017-18

Σύμφωνα με το ΦΕΚ 2993/Β’/31-8-2017, τον Ιούνιο του 2018 ξεκινάει η υποβολή των ηλεκτρονικών αιτήσεων για το στεγαστικό επίδομα του ακαδημαϊκού έτους 2017-2018. Οι δικαιούχοι που ενδιαφέρονται να κάνουν αίτηση, οφείλουν να τακτοποιήσουν έγκαιρα τις φορολογικές τους εκκρεμότητες για το έτος 2017, ώστε να μην έχουν πρόβλημα με την ταυτοποίηση των στοιχείων τους από την ΑΑΔΕ.

ΘΕΡΙΝΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΜΟΡΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ - ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ JENA (1.5.2018)

Σύμφωνα με την επιστολή της Prof. Dr. Regine Heller, το Ινστιτούτο Μοριακής Κυτταρικής Βιολογίας, του Κέντρου Μοριακής Βιοϊατρικής, του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου της Ιένα (Friedrich Schiller University), θα διεξάγει θερινή ακαδημία διάρκειας 4 εβδομάδων (13 Αυγούστου έως 13 Σεπτεμβρίου 2018) στη Μοριακή Ιατρική.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ METAΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Β' & Γ΄ΚΥΚΛΟΥ, ΑΚ. ΕΤΟΥΣ 2016-17 (6.7.2018)

Δείτε  παρακάτω τις προκηρύξεις επιλογής υποτρόφων, χωρίς διαγωνισμό (με βαθμό πτυχίου τουλάχιστον Λίαν Καλώς), για μεταπτυχιακές σπουδές (δευτέρου και τρίτου κύκλου),  ακαδ. έτους 2016-17, σε πτυχιούχους Πανεπιστημίων της Ελλάδας, του κληροδοτημάτος:

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΙΚΥ ΓΙΑ ΕΚΠΟΝΗΣΗ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΗΣ ΔΙΑΤΡΙΒΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (17.4.2018)

Σύμφωνα με την επικαιροποιημένη πρόσκληση του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών (3377/28.3.2018), το Ίδρυμα πρόκειται να χρηματοδοτήσει 700 θέσεις υποτροφιών για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής στην Ελλάδα σε συγκεκριμένους επιστημονικούς κλάδους (Φυσικές Επιστήμες, Επιστήμες Μηχανικού και Τεχνολογία, Γεωργικές Επιστήμες, Ιατρική και Επιστήμες Υγείας, Ανθρωπιστικές Επιστήμες, Κοινωνικές Επιστήμες, Οικονομικές & Νομικές

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ "GO STYRIA" ΣΕ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ (ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ GRAZ, ΑΥΣΤΡΙΑ) - 18.5.2018

Δειτε  εδώ  το πρόγραμμα υποτροφιών για την υποστήριξη της κινητικότητας μεταπυχιακών φοιτητών/-τριών και μεταδιδακτορικών ερευνητών/-τριών, της επαρχίας Styria της Αυστρίας, σε συνεργασία με το πανεπιστήμιο του Graz.

Η υποτροφία χορηγείται για 4 μήνες κατ' ανώτατο όριο, ενώ είναι δυνατή η χορήγηση υποτροφίας για μικρότερο χρονικό διάστημα (1 έως 3 μήνες).

Η υποτροφία αφορά

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΓΑΛΛΙΑΣ ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ (15.5.2018) ΚΑΙ ΜΕΤΑΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ (ΟΛΟ ΤΟ 2018)

Δείτε  εδώ  τα προγράμματα υποτροφιών της Γαλλίας, ακ. έτους 2018-2019, προς Ελληνίδες και Έλληνες για:

1. μεταπτυχιακές σπουδές Μ2 (ή Μ1, μόνο στην περίπτωση διετούς μεταπτυχιακού προγράμματος χωρίς δυνατότητα εισαγωγής στο M2 και κατόπιν αποδείξεως του προαναφερθέντος): αφορά σε υποψήφιους/-ες που
- είναι γεννημένοι μετά την 1η Ιανουαρίου 1995 (ή την 1η Ιανουαρίου 1994 για πτυχιούχος πενταετούς προγράμματος σπουδών πολυτεχνικών σχολών),

Σελίδες