Ανακοινώσεις

IKY - Πρόγραμμα Οικονομικής Ενίσχυσης Επιμελών φοιτητών/τριών που ανήκουν σε Ευπαθείς Κοινωνικές Ομάδες

TO IKY προκηρύσσει υποτροφίες για όλα τα Τμήματα/Σχολές των Α.Ε.Ι. της χώρας, στο πλαίσιο της Πράξης «Πρόγραμμα Οικονομικής Ενίσχυσης Επιμελών φοιτητών/τριών που ανήκουν σε Ευπαθείς Κοινωνικές Ομάδες (ΕΚΟ) - Β’ Κύκλος».

Αναλυτικές πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο επισυναπτόμενο δελτίο Τύπου

Επισημαίνεται ότι οι δικαιούχοι του παραπάνω προγράμματος οικονομικής ενίσχυσης δεν μπορούν να είναι και δικαιούχοι του Στεγαστικού Επιδόματος.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ ΕΚΜΑΘΗΣΗΣ ΤΗΣ ΣΕΡΒΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ (20.6.2018)

Σύμφωνα με το 98834/Ζ1/15.6.2018 έγγραφο του ΥΠΠΕΘ, το Υπουργείο Παιδείας, Επιστημών και Τεχνολογικής Ανάπτυξης της Δημοκρατίας της Σερβίας θα χορηγήσει πέντε (5) υποτροφίες για το καλοκαιρινό Τμήμα Σερβικής Γλώσσας του Κέντρου Σερβικής Γλώσσας της Φιλολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Βελιγραδίου, το οποίο θα διεξαχθεί από τις 9 μέχρι τις 27 Ιουλίου 2018

Φοιτητικό Στεγαστικό Επίδομα για το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018

Oι ενδιαφερόμενοι δικαιούχοι του φοιτητικού στεγαστικού επιδόματος για το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018 μπορούν να υποβάλουν ηλεκτρονική αίτηση από την Δευτέρα 4 Ιουνίου 2018 έως και την Τρίτη 3 Ιουλίου 2018.

Αναλυτικές οδηγίες στη συνημμένη εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων,

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΘΑΛΑΣΣΙΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ (HELMEPA) ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΕ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ Ε.Ε. (8.6.2018)

Δείτε εδώ την προκήρυξη της Ελληνικής Ένωσης Προστασίας Θαλασσίου Περιβάλλοντος (HELMEPA) σχετικά με 3 υποτροφίες, ύψους 15.000 Ευρώ έκαστη, για την πραγματοποίηση μεταπτυχιακών σπουδών (Master's), διάρκειας ενός έτους (2018-2019) στην Ελλάδα ή σε χώρα μέλος της Ε.Ε. και στους κλάδους:
-των Ναυτιλιακών Σπουδών (μνήμη Γιώργου Π. Λιβανού)
-των Περιβαλλοντικών Επιστημών (μνήμη καπετάν Βασίλη Κ. Κωνσταντακόπουλου)

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΙΣΡΑΗΛΙΤΙΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ/ΕΔΡΑΣ ΕΒΡΑΪΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΑΠΘ (31.8.2018)

Η Ισραηλιτική Κοινότητα Θεσσαλονίκης, με στόχο την ανάδειξη πτυχών της ιστορίας και του πολιτισμού της καθώς και του υλικού του Ιστορικού Αρχείου και των Συλλογών του Μουσείου της, απονέμει, δια της Έδρας Εβραϊκών Σπουδών του ΑΠΘ, τις εξής υποτροφίες:

ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ «ΑΛΜΠΕΡΤΟΣ ΝΑΡ»

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ, ΑΚΑΔ. ΕΤΟΥΣ 2017-18 (έως 20.7.2018)

Δείτε  εδώ το έγγραφο 83707/Ζ1/22.5.2018 του ΥΠΠΕΘ σχετικά με την προκήρυξη διαγωνισμού (29.9.2018, Αθήνα) για την ανάδειξη υποτρόφων από τα έσοδα των κληροδοτημάτων της αμέσου διαχείρισης του Υπουργείου Οικονομικών και συγκεκριμένα των:

ΘΕΡΙΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ "ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ" (Nuoro, 23-28 Ιουλίου 2018)

Το Τμήμα Νομικής του Πανεπιστημίου του Σάσαρι, σε συνεργασία με το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης, διοργανώνει θερινό σχολείο με τίτλο "Το μέλλον των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στην Ευρώπη", από 23 έως 28 Ιουλίου 2018 στο Nuoro της Σαρδηνίας.

Το σχολείο περιλαμβάνει διαλέξεις, εργαστήρια και μελέτη περιπτώσεων από ακαδημαϊκούς, δικηγόρους και εκπροσώπους ευρωπαϊκών θεσμών στον τομέα των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, ημερήσια επίσκεψη σε κέντρο υποδοχής μεταναστών στο Sarule και γνωριμία με τοποθεσίες ενδιαφέροντος της Σαρδηνίας.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΑΡΑΒΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ (30.5.2018)

Σύμφωνα με το 77143/Ζ1/14.5.18 έγγραφο του ΥΠΠΕΘ, η Αραβική Δημοκρατία της Αιγύπτου θα χορηγήσει 2 υποτροφίες εκμάθησης της αραβικής γλώσσας σε αλλοδαπούς υπηκόους.

Σελίδες