Ανακοινώσεις

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ METAΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ, ΑΚ. ΕΤΟΥΣ 2015-16 (18.9-20.9.2017)

Δείτε  εδώ την προκήρυξη επιλογής υποτρόφων, χωρίς διαγωνισμό (με βαθμό πτυχίου), για μεταπτυχιακές σπουδές (δευτέρου και τρίτου κύκλου) στο εσωτερικό, ακαδ. έτους 2015-16, σε πτυχιούχους Πανεπιστημίων της Ελλάδας, καταγόμενους/-ες από την Ήπειρο και ηλικίας έως 36 ετών.

INTERNATIONAL YOUTH SUMMER ACADEMY

Δείτε  εδώ  την ανακοίνωση σχετικά με την 5η Διεθνή Ακαδημία Νέων, που θα διεξαχθεί στο πλαίσιο σειράς σεμιναρίων που διοργανώνουν το Ινστιτούτο Οικονομικής Πολιτικής και το Ίδρυμα Hanns Seidel.

Η Ακαδημία, με θέμα "Is my Europe the same as yours?" θα διεξαχθεί από 10-14 Ιουλίου 2017 στο Sandanski της Βουλγαρίας (Pirin Park Hotel). Χορηγείται πιστοποιητικό.

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΓΡΑΦΗΣ (10.9.2017)

Το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Harvard στην Ελλάδα (Ναύπλιο) απευθύνει πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος σε νέους συγγραφείς που δοκιμάζονται ή προτίθενται να δοκιμαστούν στη θεατρική γραφή και επιθυμούν να αποκτήσουν ή να διευρύνουν τις γνώσεις τους και να βελτιώσουν την τεχνική τους, για συμμετοχή στο Εργαστήριο Θεατρικής Γραφής που διοργανώνει με τον θεατρικό συγγραφέα Θανάση Τριαρίδη, σε δύο Σαββατοκύριακα το φθινόπωρο: 14 - 15 Οκτωβρίου και 18 – 19 Νοεμβρίου 2017.

ΘΕΡΙΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕ ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ: EXPERIENCING CHINA - TSINGHUA UNIVERSITY ΠΕΚΙΝΟΥ (9.6.2017)

Σύμφωνα με το έγγραφο 91680/Ζ1/1.6.2017 του ΥΠΠΕΘ, το Πανεπιστήμιο Tsinghua του Πεκίνου διοργανώνει για 2η συνεχή χρονιά θερινό σχολείο δύο εβδομάδων (16-28 Ιουλίου 2017) με στόχο τη δημιουργία μιας πλατφόρμας εξερεύνησης βασικών πτυχών της Κίνας ως χώρας (οικονομία, πολιτισμός, εκπαίδευση, αστικοποίηση, ρόλος των γυναικών, κ.λπ.) και την προώθηση της αμοιβαίας κατανόησης μεταξύ Κινέζων και φοιτητών από όλο τον κόσμο.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ & ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ (ΕΥΡΩΠΗ) - ΙΔΡΥΜΑ ΙΩΑΝΝΗ Σ. ΛΑΤΣΗ (7.6.2017)

Δείτε  εδώ την προκήρυξη του Ιδρύματος Ιωάννη Σ. Λάτση που αφορά στη χορήγηση υποτροφιών επιπέδου Master’s σε πανεπιστήμια της Ελλάδας και της Ευρώπης, ακαδ. έτους 2017-2018.

Εγγραφές Μετεγγραφομένων Φοιτητών/τριών Κυπριακής Καταγωγής

Οι δικαιούχοι μετεγγραφής στις σχολές/στα τμήματα του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης καλούνται να υποβάλουν αυτοπροσώπως ή μέσω νομίμως εξουσιοδοτούμενου εκπροσώπου τους, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά άμεσα κατά τις ώρες εξυπηρέτησης κοινού της Γραμματείας του Τμήματος Υποδοχής τους.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ & ΘΕΡΙΝΟΥ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ -CYPRUS SCHOOL OF MOLECULAR MEDICINE (διαρκές)

Δείτε  εδώ  την ανακοίνωση του Διευθυντή του Κυπριακού Ινστιτούτου Νευρολογίας & Γενετικής σχετικά με πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για μεταπτυχιακές σπουδές (Α΄ & Β΄ κύκλου) στα προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών της Σχολής Μοριακής Ιατρικής, με δυνατότητα μερικούς ή πλήρους υποτροφίας -με τη μορφή απαλλαγής από τα δίδακτρα ή μηνιαίου επιδόματος, κατά περίπτωση.

Σελίδες