ΔΕΛΦΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ (10.5.2017)

Το Ευρωπαϊκό Πολιτιστικό Κέντρο Δελφών, με την υποστήριξη και τη χορηγία της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας, διοργανώνει τη Δελφική Ακαδημία Ευρωπαϊκών Σπουδών από 19 έως 29 Ιουνίου 2017.

Η Δελφική Ακαδημία Ευρωπαϊκών Σπουδών είναι ένας κύκλος εντατικών διεπιστημονικών σεμιναρίων επικεντρωμένων στους τομείς των ανθρωπιστικών και κοινωνικών σπουδών, τα οποία απευθύνονται σε μεταπτυχιακούς/-ές (συμπεριλαμβανομένων των Υ.Δ.) αλλά και προπτυχιακούς/-ές φοιτητές και φοιτήτριες.

Για το καλοκαίρι του 2017 θα διεξαχθούν τα εξής 3 διεπιστημονικά σεμινάρια στην αγγλική γλώσσα:
- Post-secularism in an Era of Crisis (διδάσκων: Καθ. Peter E. Gordon, Amabel B. James Professor of History, Faculty Affiliate Department of Philosophy, Harvard University)
- Europe in Crisis: Populism, Xenophobia, and the Future of Democracy (διδάσκων: Καθ. Στέφανος Πεσμαζόγλου, Professor of Political Ideology and Public Policies, Department of Political Science and History, Panteion University)
- European Responses to the Migrant Crisis: Political Divides and Contrasting Narratives (διδάσκων: Καθ. Jacques Rupnik, Director of Research at CERI and Professor at Sciences Po in Paris and visiting professor at the College of Europe in Bruges)

Η Ακαδημία προσφέρει δωρεάν σίτιση (γεύμα-δείπνο) και διαμονή στους φοιτητές.

Οι αιτήσεις, με τα απαραίτητα δικαιολογητικά, υποβάλλονται έως τις 10 Μαΐου 2017 στην κυρία Αθηνά Γκότση, στο email: conferences2@eccd.gr