Υποτροφίες

THE ALFRED LANDECKER DEMOCRACY FELLOWSHIP

Δείτε εδώ την ανακοίνωση της ΜΚΟ Humanity in Action, η οποία, με την υποστήριξη του Ιδρύματος Alfred Landecker, καλεί 30 νέους και νέες από την Ευρώπη, το Ηνωμένο Βασίλειο και τις ΗΠΑ, ηλικίας έως 40 ετών, να εργαστούν για ένα χρόνο (25 Οκτωβρίου 2020 - 24 Οκτωβρίου 2021) για τη δημιουργία προγραμμάτων που ενισχύουν την κοινωνική συνοχή στο πλαίσιο της επίδρασης του COVID-19 στο δημοκρ

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΩΝ & ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ SUMBAWA ΤΗΣ ΙΝΔΟΝΗΣΙΑΣ (27.7.2020)

Η Πρεσβεία της Δημοκρατίας της Ινδονησίας στην Αθήνα πληροφορεί τυχόν ενδιαφερόμενους και ενδιαφερόμενες σχετικά με το Global Ambassador πρόγραμμα υποτροφιών για αλλοδαπούς/-ές υποψήφιους/-ες του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Sumbawa (UTS-GAS), που αφορούν σε:

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ METAΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Β' & Γ΄ΚΥΚΛΟΥ, ΑΚ. ΕΤΟΥΣ 2017-18 (20/7 έως 19/10 2020)

Δείτε  εδώ την προκήρυξη επιλογής υποτρόφων, χωρίς  διαγωνισμό, για μεταπτυχιακές σπουδές (δευτέρου και τρίτου κύκλου),  ακ. έτους 2017-18, σε πανεπιστήμια του εσωτερικού, από τα έσοδα του κληροδοτήματος ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΚΡΗΤΣΚΗ.

ΑΜΟΙΒΟΜΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΔΙΔΑΚΤΟΡΩΝ ΣΤΟ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ (31.7.2020)

Δείτε εδώ την προκήρυξη του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, σχετικά με  2 θέσεις  πλήρους απασχόλησης, για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής, διάρκειας 39,5 μηνών, αρχής γενομένης από 15 Σεπτεμβρίου 2020, στο πλαίσιο του προγράμματος "Mnemosyne" (EU H2020 ERA Chair ‘Mnemosyne Project’ (ημερομηνία δημοσίευσης: 15/6).

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ CANON ΓΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΣΤΗΝ ΙΑΠΩΝΙΑ

Δείτε εδώ την ανακοίνωση του Ιδρύματος Canon σχετικά με το ετήσιο πρόγραμμα υποτροφιών έρευνας για πολίτες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, με στόχο τη διεξαγωγή έρευνας σε Ιδρυμα υποδοχής στην Ιαπωνία.

Οι υποψήφιοι/-ες πρέπει να είναι κάτοχοι τουλάχιστον Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης ή Διδακτορικού Διπλώματος, εντός -κατά προτεραιότητα- της τελευταίας δεκαετίας από την υποβολή της αίτησης υποτροφίας.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ALZAHRA (ΤΕΧΕΡΑΝΗ, ΙΡΑΝ) ΓΙΑ ΣΠΟΥΔΕΣ Α΄, Β΄& Γ΄ΚΥΚΛΟΥ ΣΠΟΥΔΩΝ

Σύμφωνα με το έγγραφο 86305/Z1/6-7-2020 του ΥΠΑΙΘ και το Φ.3226.43/ΑΣ305/30007/25-6-20 έγγραφο της Δ/νσης Μορφωτικών & Πολιτιστικών Υποθέσεων του ΥΠΕΞ, με το οποίο διαβιβάζονται οι από 22-6-2020 ρηματικές διακοινώσεις της Πρεσβείας του Ιράν στην Αθήνα, το

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΩΝ & ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ MUHAMMADIYAH ΤΗΣ ΙΝΔΟΝΗΣΙΑΣ (15.7.2020)

Η Πρεσβεία της Δημοκρατίας της Ινδονησίας στην Αθήνα πληροφορεί τυχόν ενδιαφερόμενους και ενδιαφερόμενες σχετικά με το πρόγραμμα υποτροφιών για αλλοδαπούς/-ές υποψήφιους/-ες του Πανεπιστημίου Muhammadiyah της Yogyakarta, που αφορούν σε:

- πρόγραμμα προπτυχιακών σπουδών διάρκειας 4 ετών

- πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών διάρκειας 2 ετών

- εκπόνηση διδακτορικής διατριβής, διάρκειας 4 ετών

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΙΚΥ/IFA ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ & ΜΕΤΑΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ (28.6.2020)

Δείτε εδώ την προκήρυξη του προγράμματος υποτροφιών Αριστείας που απευθύνεται σε φοιτητές/-τριες και νέους/-ες μεταδιδακτορικούς/-ές ερευνητές και ερευνήτριες Ελληνικών Πανεπιστημίων για

ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΟΥΜΕΝΗ ΜΕΤΑΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ- ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ "MAKE OUR PLANET GREAT AGAIN" (MOPGA -5.7.2020)

Δείτε εδώ πληροφορίες για το πρόγραμμα Make Our Planet Great Again που αφορά στην εκπόνηση μεταδιδακτορικής έρευνας σε γαλλικό ίδρυμα υποδοχής, το οποίο θα χρηματοδοτηθεί από τη γαλλική κυβέρνηση με 50.000 ευρώ ανά ερευνητή/-τρια, για χρονικό διάστημα 12 μηνών.

Οι υποψήφιοι/-ες, Ελληνίδες/Έλληνες, θα πρέπει να είναι κάτοχοι διδακτορικής διατριβής όχι παλαιότερης των 5 ετών κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης.

Σελίδες