Υποτροφίες

MARIE SKLODWSKA-CURIE POSTDOCTORAL FELLOWSHIPS - UNIVERSIDAD DE JAEN (ΙΣΠΑΝΙΑ)

Δείτε εδώ την πρόσκληση του Πανεπιστημίου Jaen της Ισπανίας (Ανδαλουσία) για την εκδήλωση ενδιαφέροντος συνεργασίας διδακτόρων/έμπειρων ερευνητών με ένα από τα τρέχοντα ερευνητικά προγράμματα του Πανεπιστημίου στους τομείς: Χημείας, Περιβαλλοντικών Επιστημών & Γεωλογίας, Πληροφορικής Επιστήμης & Μηχανικής, Επιστημών Υγείας, Φυσικής, Κοινωνικών & Ανθρωπιστικών Επιστημών.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΙΤΑΛΙΑΣ: ΕΚΠΟΝΗΣΗ Δ.Δ., ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ, ΕΡΕΥΝΑ, ΓΛΩΣΣΑ (10.5.2017)

Σύμφωνα με το έγγραφο 55958/Ζ1/31.3.17 του ΥΠΠΕΘ, το Υπουργείο Εξωτερικών και Διεθνούς Συνεργασίας (MAECI) της Ιταλίας θα χορηγήσει για το ακαδημαϊκό έτος 2017-18 υποτροφίες σε αλλοδαπούς για

(αφορά μόνο υποψήφιους/-ες από χώρες της Ε.Ε.)

ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ ΕΚΜΑΘΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΡΑΒΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ (30.5.2017)

Σύμφωνα με το 46906/Ζ1/20.3.17 έγγραφο του ΥΠΠΕΘ, η Αραβική Δημοκρατία της Αιγύπτου θα χορηγήσει 2 υποτροφίες εκμάθησης της αραβικής γλώσσας σε αλλοδαπούς υπηκόους.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ 2ου & 3ου ΚΥΚΛΟΥ ΣΤΙΣ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΕΣ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΈΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ (30.4.2017)

Το Ιδρυμα Σύλβια Ιωάννου ανακοίνωσε το πρόγραμμα υποτροφιών ακαδημαϊκού έτους 2017-18 για την πραγματοποίηση μεταπτυχιακών σπουδών 2ου (Master) και 3ου (PhD) κύκλου, στους τομείς των Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών (π.χ. Ιστορία, Γεωγραφία, Πολιτισμός) και συγκεκριμένα σε θέματα που σχετίζονται με τη νήσο Κύπρο.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ (9.5.2017)

Δείτε εδώ την ανακοίνωση της Γαλλικής Πρεσβείας/Γαλλικού Ινστιτούτου σχετικά με πρόγραμμα υποτροφιών της Γαλλικής κυβέρνησης προς Έλληνες και Ελληνίδες με σκοπό την πραγματοποίηση μεταπτυχιακών σπουδών (Master 2) στη Γαλλία.

Η ανακοίνωση αφορά σε δύο προγράμματα υποτροφιών και συγκεκριμένα:

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ, ΑΚΑΔ. ΕΤΟΥΣ 2016-17 (έως 5.5.2017)

Δείτε  εδώ το έγγραφο 32006/Ζ1/24.2.2017 του ΥΠΠΕΘ σχετικά με την προκήρυξη διαγωνισμού (27.5.2017, Αθήνα) για την ανάδειξη υποτρόφων από τα έσοδα των κληροδοτημάτων της αμέσου διαχείρισης του Υπουργείου Οικονομικών και συγκεκριμένα των:

ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ ΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΑΛΛΑΓΗΣ ΔΙΔΑΚΤΡΩΝ - ΜΒΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΚΥΠΡΟΥ

Σύμφωνα προς το έγγραφο 31161/Ζ1/24.2.2017 του ΥΠΠΕΘ, το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στη Διοίκηση Επιχειρήσεων (MBA) του Πανεπιστημίου Κύπρου χορηγεί υποτροφίες σε Έλληνες υπηκόους.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΜΕΤΑ-ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ / SEJOURS SCIENTIFIQUES DE HAUT NIVEAU 2017 (διαρκές)

Δείτε εδώ την ανακοίνωση της Γαλλικής Πρεσβείας στην Ελλάδα σχετικά με πρόγραμμα υποτροφιών μεταδιδακτορικής έρευνας, διάρκειας 1-4 μηνών, για όλο το τρέχον έτος 2017.

Η πρόσκληση απευθύνεται σε νέους Έλληνες και νέες Ελληνίδες επιστήμονες με ερευνητικές προοπτικές στους τομείς προτεραιότητας της Στρατηγικής Εταιρικής Σχέσης Ελλάδας-Γαλλίας και συγκεκριμένα στις/στα:

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ LINGNAN του HONG KONG (30.3.17)

Σύμφωνα με το έγγραφο 18400/Ζ1/6.2.2017 του ΥΠΠΕΘ,  το Πανεπιστήμιο Lignan του Hong Kong διαθέτει πρόγραμμα υποτροφιών για προπτυχιακές σπουδές 4ετούς φοίτησης (120 πιστωτικών μονάδων)

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει πλήρεις υποτροφίες (απαλλαγή από τέλη φοίτησης, διαμονή σε ξενώνα και οικονομική ενίσχυση για την κάλυψη ακαδημαϊκών και δαπανών διαβίωσης) και υποτροφίες πλήρους ή μερικούς απαλλαγής από τα τέλη φοίτησης.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΞΕΝΩΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΝ: ΣΠΟΥΔΕΣ, ΕΡΕΥΝΑ, ΓΛΩΣΣΑ (27.3.2017)

Το ΥΠΠΕΘ προκήρυξε πρόγραμμα υποτροφιών στο πλαίσιο Διμερών Μορφωτικών Συμφωνιών μεταξύ της Ελλάδας και των χωρών: α) Αρμενίας, Βουλγαρίας, Εσθονίας, Ιορδανίας, Λετονίας(1) Νοτίου Κορέας, Ουγγαρίας, Πολωνίας,

Σελίδες